Dieta Atkinsa
Głównym założeniem tej kuracji odchudzającej jest stwierdzenie, że węglowodany wywierają szkodliwy wpływ na odchudzanie. Metodą jest tutaj ograniczenie ich spożycia na rzecz białek i tłuszczów. Konieczne jest wykluczenie cukrów prostych i złożonych, nie należy również łączyć tłuszczów, białek i węglowodanów. Na liście zakazanych składników znajdziemy ryż, mleko, białą mąkę oraz przetworzone produkty. Unikać musimy również wszystkich warzyw i owoców o wysokiej zawartości węglowodanów. Możemy za to jeść truskawki, maliny, sałatę, szpinak, szparagi czy cebula. Postępując zgodnie z tymi zasadami powinniśmy stracić do dwóch kilogramów tygodniowo.
Dieta South Beach
Ten rodzaj diety to nie tylko metoda na schudnięcie, może ona stać się również sposobem odżywiania na całe życie. Stworzona przez amerykańskiego kardiologa
Arthura Agatstona, pozwala na zrzucenie do sześciu kilogramów w dwa tygodnie i polega na spożywaniu produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Kuracja składa się z trzech etapów. Pierwszy, trwający dwa tygodnie, to czas eliminacji wszystkich słodkich przegryzek, nie możemy również pić słodzonych napojów gazowanych, a nawet kawy czy herbaty. Nasz jadłospis składa się z trzech większych posiłków oraz dwóch przekąsek. Nie wolno nam spożywać pieczywa, ziemniaków, ryżu, makaronu, owoców, kukurydzy, marchwi, buraków, a także mleka, kefirów, jogurtów i alkoholu. Wśród zalecanych produktów do wyboru mamy chude mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, oliwę z oliwek oraz szpinak, pomidory, seler, cukinię, sałatę, ogórek, kapustę i brokuły. Spadek cukru we krwi, spowodowany pierwszym etapem, może wywołać uczucie zmęczenia i ogólne złe samopoczucie, jednak objawy miną, kiedy organizm się przyzwyczai. Kolejna faza diety trwa tyle czasu, ile zajmie nam dojście do pożądanej wagi. Tutaj stopniowo i ostrożnie zaczynamy wprowadzać produkty o wyższym indeksie glikemicznym jak owoce (ananas, arbuz, banan), ziemniaki, buraki, kukurydzę oraz ryż, makaron, lody, gorzką czekoladę oraz czerwone wino. Ostatni etap ma czas nieokreślony i służy utrzymaniu dobrej sylwetki. Polega on na odpowiednim dobieraniu jadłospisu i może stać się sposobem odżywiania na resztę naszego życia.
Dieta Pierra Dukana
Dieta Dukana jest inaczej nazywana proteinową, polega na rezygnacji z węglowodanów na rzecz białek. Składa się ona z kilku faz: ataku, naprzemiennej, utrwalenia osiągniętej wagi oraz definitywnego ustabilizowania wagi. Pierwszy etap to trwający pięć dni okres, podczas którego spożywamy jedynie chude mięso drobiowe, ryby i nabiał. Napoje ograniczamy dowody mineralne, kawy i herbaty. W kolejnej fazie powoli dołączamy takie produkty jak warzywa (pomidory, ogórki, szparagi, sałata) oraz grzyby. Czas trwania ostatniego etapu uzależniony jest od tego ile kilogramów zrzuciliśmy (jednemu kilogramowi odpowiada dziesięć dni). Możemy wtedy włączyć w nasz jadłospis chleb pełnoziarnisty, ser, jagnięcinę, chudą wieprzowinę. Podczas ostatniej fazy stosujemy już wszystkie produkty, raz w tygodniu spożywając jedynie same białka.
Dieta 1000 kalorii
To jedna z najzdrowszych dla organizmu kuracji odchudzających. Uwzględnia ona spożywanie wszystkich ważnych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Zasadą jest tutaj, by łączna wartość energetyczna posiłków w ciągu dnia nie przekroczyła 1000 kalorii. W naszym jadłospisie powinno znaleźć się pięć lekkostrawnych dań, składających się z takich produktów jak warzywa, owoce, ryby, chude mięso, sery i produkty zbożowe. Nie możemy zapominać również o wypijaniu dużej ilości płynów, najlepiej wody. Jeśli zadbamy o różnorodność posiłków ta dieta może stać się sposobem na nauczenie się właściwego odżywiania.
Zdrowie przede wszystkim
Wybierając odpowiednią dla siebie dietę, pamiętajmy, by nie kierować się jedynie możliwością utraty dużej ilości kilogramów. Zwróćmy uwagę na to czy zapewnimy sobie odpowiednią ilość substancji odżywczych, bez których zagrażać nam będzie wycieńczenie organizmu.
Najważniejsze jest nasze zdrowie i to ono powinno być głównym wyznacznikiem sposobu, w jaki pozbędziemy się nadwagi.