Proporcje na około 500 g


Ten chutney jest super. Ogień chili, złagodzony przez słodycz papryki, przesyca chutney swym żarem. Chutney jest fantastyczny z pokruszonym serem, można go rozsmarować na grzance, jako podkład pod stopiony ser. Można też go dodać do sosiku, powstałego przy smażeniu kiełbasek albo podać do mięs na zimno. Wypróbujcie koniecznie ten przepis!


PS. Niezłym pomysłem jest obieranie i czyszczenie chili w gumowych rękawiczkach—przekonacie się sami, jeśli po tym, jak będziecie mieli kontakt z chili, potrzecie niechcący oczy...


Składniki
8-10 świeżych strączków chili
8 dojrzałych czerwonych papryk
oliwa
2 średnie czerwone cebule, drobno posiekane
gałązka rozmarynu, z której należy oberwać listki i je posiekać
2 świeże listki laurowe
pięciocentymetrowy kawałek laski cynamonu
sól morska i świeżo zmielony pieprz
100g brązowego cukru
150ml octu balsamicznego


Przygotowanie
Jeśli chcecie przechować chutney przez jakiś czas, przygotujcie wcześniej wysterylizowane słoiczki.
Ułóżcie chili i papryki na gorącym grillu albo na rozgrzanej żeberkowanej patelni grillowej lub też umieśćcie je na blasze pod nagrzanym rusztem w elektrycznym piekarniku. Opiekajcie, obracając co jakiś czas, aż na skórce pojawią się pęcherze. Przełóżcie je ostrożnie do miski (mniejsze chili trzeba będzie zdjąć wcześniej, niż papryki) i zakryjcie miskę folią plastikową, żeby papryki i chili zaparzyły się. Kiedy wystygną, będzie z nich łatwo zdjąć skórkę. Kiedy zdejmiecie skórkę, usuniecie szypułki i wyskrobiecie pestki, zostanie wam na piękny stosik smakowitych papryk i chili. Posiekajcie je drobno nożem lub zmiksujcie w malakserze. Wstawcie na ogień rondelek i wlejcie do niego kilka łyżek oliwy. Wrzućcie cebulę, rozmaryn, listki laurowe i cynamon, przyprawcie solą i pieprzem. Podgrzewajcie wszystko na bardzo małym ogniu przez około 20 minut, aż cebulka zacznie się niemal rozpływać, a jednocześnie będzie lekko podrumieniona. Dołóżcie do rondelka pokrojoną paprykę i chili, dodajcie cukier i ocet winny i dalej podgrzewajcie na małym ogniu. Kiedy odparuje nadmiar wody, powstanie pyszny, gęsty chutney. Przyprawcie go solą i pieprzem do smaku. Wyjmijcie listki laurowe i cynamon. Możecie przełożyć chutney do wysterylizowanych słoiczków i schować je w ciemnym miejscu albo trzymać w lodówce, do szybkiego zużycia. W wysterylizowanych słoiczkach chutney można przechowywać przez kilka miesięcy.