To zdarza się każdemu. Wystarczy chwila i już wiesz, że nie możesz przekręcić głowy w żadną stronę.

Winę za dolegliwości ponosi zwyrodnienie kręgów szyjnych, które uciskają na nerwy. Charakterystyczne objawy to: ból, sztywność karku, a niekiedy również drętwienie rąk. Jeśli ucisk na naczynia krwionośne jest duży, może nawet powodować niedokrwienie mózgu.

1. Najpierw zapobiegaj
Aby nie dopuszczać do takich dolegliwości, powinnaś dbać o szyjny odcinek kręgosłupa. Zwróć uwagę na krzesło do pracy przy komputerze ? powinno mieć regulowaną wysokość i podpórki, na których możesz się oprzeć ręce. Pamiętaj, że stopy muszą dotykać podłogi, a ekran monitora znajdować się na wysokości wzroku. Warto także zainwestować w specjalną wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną, która będzie podpierała kark w czasie snu.

2. Kiedy trzeba, zwalczaj ból
Jeżeli jesteś w stanie poruszyć głową, posmaruj kark maścią przeciwzapalną (np. Naproxen żel, Fastum) i poproś kogoś o krótki masaż (patrz: poniżej). Jeśli z trudem ruszasz głową, najpierw postaraj się rozgrzać mięśnie np. okładem z ciepłego ręcznika. Potem dopiero wetrzyj maść przeciwbólową. Uwaga! Jeśli dolegliwości nie mijają w ciągu dwóch dni, koniecznie idź do lekarza.

Uwaga:
Gdy bólowi karku towarzyszą nudności, trzeba wzywać pogotowie. To może być zapalenie opon mózgowych.
Jeśli dolegliwości w okolicy szyi pojawiły się po urazie (np. uderzeniu), może to oznaczać uszkodzenie kręgu. Wtedy konieczna jest pomoc lekarza.