W ubiegłym tygodniu Singapur wydał wyrok śmierci na 45-letnią kobietę po tym, jak znaleziono przy niej 31 gramów heroiny. Oskarżona Saridewi Binte Djamani została powieszona w Singapurze pomimo silnych protestów kilku organizacji praw człowieka, w tym Amnesty International. Nawet połowa z 30,72 gramów heroiny skonfiskowanej w jej przypadku wystarczyłaby na karę śmierci. Rząd zapowiedział również egzekucję Mohda Aziza bin Hussaina, 56-letniego Singapurczyka Malajskiego. Jest oskarżony o handel około 50 gramami heroiny. Egzekucja odbyła się w środę.
Ostatnia egzekucja kobiety w Singapurze 20 lat temu
Minęło prawie dwadzieścia lat od ostatniej egzekucji kobiety w Singapurze. Miasto-państwo po raz ostatni skazał kobietę na śmierć w 2004 roku, kiedy Yen May Woen, 36-letni fryzjer, został powieszony za handel narkotykami.
Średnio jeden wyrok śmierci na miesiąc
Dzięki tym dwóm egzekucjom od 30 marca 2022 r. wykonano łącznie 15 wyroków śmierci za przestępstwa związane z narkotykami. To średnio jedna egzekucja miesięcznie. Amnesty International wzywa rząd Singapuru do natychmiastowego zaprzestania represji. W sumie dziesięć organizacji praw człowieka twierdzi, że stosowanie w Singapurze kary śmierci za przestępstwa narkotykowe narusza prawo międzynarodowe. Ponadto w niewielkim stopniu przyczynia się do zniechęcenia ludności do używania narkotyków.
Władze i rząd Singapuru bronią wyroków
Według władz lokalnych, pani Djamani uzyskała „pełny, rzetelny proces zgodnie z prawem”. Ponadto oskarżony miał dostęp do obrońcy przez cały proces. Rząd Singapuru, który ściśle kontroluje protesty społeczne i media, broni stosowania kary śmierci jako środka odstraszającego od handlu narkotykami, powołując się na sondaże, które pokazują, że większość obywateli popiera surowe kary.
ONZ: Odpowiednie wyroki śmierci tylko za najpoważniejsze przestępstwa
W kwietniu grupa ekspertów ONZ określiła liczbę egzekucji związanych z narkotykami w Singapurze jako „wysoce alarmującą”. Wzywają do natychmiastowego zawieszenia działań po zarzutach, że 46-letni obywatel Tamilu został powieszony, mimo że odmówiono mu odpowiedniego tłumacza podczas przesłuchania przez policję. Według ekspertów ONZ państwa, które jeszcze nie zniosły kary śmierci, mogą ją nakładać tylko za „najpoważniejsze przestępstwa”. Zgodnie z prawem międzynarodowym tylko najpoważniejsze zbrodnie, obejmujące zabójstwo z premedytacją, można uznać za „najpoważniejsze” zbrodnie. Przestępstwa narkotykowe wyraźnie nie spełniają tego progu.