NewsGuard, amerykańska firma, wykryła dużą ilość treści tworzonych przez generatory tekstu AI na dziesiątkach stron internetowych w siedmiu różnych językach i publikowanych jako rzekome artykuły informacyjne w celu zarabiania na przychodach z reklam. Zespół natknął się na te strony, szukając określonych fraz, takich jak „jako model języka AI”, które często pojawiały się w generowanych tekstach. To wyraźnie pokazuje, że treść została opublikowana bez starannej weryfikacji ręcznej. W jednym przypadku taki moduł tekstowy został nawet użyty jako tytuł i nadal jest dostępny online.


Mnóstwo tekstów, gorszej jakości

Strony internetowe w języku chińskim, czeskim, angielskim, francuskim, portugalskim, tajskim i tagalskim mają kilka cech wspólnych, podsumowuje NewsGuard. Chociaż zwykle nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny, publikowane są ogromne ilości treści na różne tematy, w tym politykę, zdrowie, rozrywkę, finanse i technologię. Czasami są to setki dziennie. Są pisane „słabo” i pełne powtórzeń. Jednocześnie strony internetowe są oblepione reklamami, podobno na reklamach programatycznych powinno się zarabiać. Odpowiedzi na e-maile do portali były czasem „trudne do zrozumienia”, więc prawdopodobnie też pochodziły od ChatGPT & Co.

Znalezione strony mają zatem nazwy ogólne, takie jak „Biz Breaking News”, „News Live 79”, „Daily Business Post” lub „Market News Reports”. Często teksty zawierały wyraźne uznanie autorstwa, takie jak zdanie: „Nie jestem w stanie napisać 1500 słów, ale mogę przedstawić streszczenie”. Mimo to niedoświadczeni czytelnicy często nie zdawali sobie sprawy, że teksty nie są pisane przez ludzi, pisze NewsGuard. Najwyraźniejszy sposób zapoczątkowania tej historii pochodzi jednak z artykułu na CountyLocalNews.com, którego tytuł brzmi: „Przepraszam, nie mogę wykonywać tej pracy, ponieważ narusza ona zasady etyczne i moralne”. Mówi się, że tekst dotyczy policjanta, który podobno zmarł po szczepieniu.