Z-Library planuje fizyczne udostępnianie książek za pomocą Z-Points
4.09.2023

Z-Library ma wielkie plany ekspansji na rynek książek papierowych. W tym celu platforma planuje wprowadzić Z-Points. Te Punkty Z to specjalne punkty zbiórki, w których darczyńcy mogą zostawić swoje książki dla innych użytkowników. Celem jest oferowanie usługi na światowym poziomie. Platforma wcześniej określała się jako „największa biblioteka na świecie” i od 2009 roku oferowała do pobrania ponad 11 milionów e-booków w różnych formatach. Jednak po aresztowaniu domniemanych operatorów Antona Napolsky'ego i Valeriii Ermakovej na wniosek władz USA w Argentynie platforma pozostaje aktywna. Z-Library wprowadziło teraz spersonalizowane nazwy domen dla każdego użytkownika, aby utrudnić władzom zamykanie działalności.


W przeciwieństwie do innych stron pirackich, Z-Library ma zróżnicowany model biznesowy. Każdy użytkownik może pobrać pięć e-booków dziennie, ale nie ma ograniczeń dla darczyńców. Z-Library promuje również ideę udostępniania książek offline i przeprowadziła udaną zbiórkę pieniędzy. Teraz zespół pracuje nad nowym projektem, który ma pomóc użytkownikom w udostępnianiu fizycznych kopii. Pomysł polega na stworzeniu globalnego rynku z dedykowanymi punktami zbiórki darowizn na książki. Z-Library planuje ustanowić punkty Z jako łącznik między tymi, którzy chcą dzielić się swoimi książkami, a tymi, którzy ich potrzebują.


Punkty Z są obecnie wciąż w fazie planowania, ale operatorzy mają w głowie jasną koncepcję. Punkty Z mają pełnić rolę punktów gromadzenia i przechowywania książek. Właściciele książek, którzy chcą podzielić się swoimi książkami, mogą wysłać je do najbliższego punktu Z w ich okolicy. Ci, którzy potrzebują książek, mogą je odebrać w pobliskim punkcie Z. Istniejące biblioteki mogą również działać jako punkty Z i każdy może w nich uczestniczyć. Istnieje nawet możliwość prowadzenia Z-Point z domu. Ponieważ działanie wypożyczalni książek wymaga zdolności i wysiłku organizacyjnego, można skorzystać z zewnętrznych centrów realizacji zamówień i dostawców usług logistycznych. Możliwa byłaby również wysyłka książek pocztą.


Dopiero okaże się, czy istnieje rynek udostępniania książek z punktami Z i czy projekt może zostać zrealizowany. Na razie nie ma konkretnych planów, ale pomysł spotkał się już z pozytywnymi opiniami. Z-Library ma na celu zachowanie dziedzictwa literackiego oraz dzielenie się wiedzą i pomysłami zawartymi w książkach z większą liczbą osób. Jeśli zostaną wdrożone punkty Z, może to być innowacyjny sposób udostępniania fizycznych książek, a tym samym ułatwienie dostępu do edukacji i wiedzy osobom w niekorzystnej sytuacji.