Wszyscy mówią teraz o serwerze NAS, ale co potrafi taki serwer i co jest w nim szczególnego? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i jakie ułatwienia to niesie? Serwer NAS, gdy już się z nim uporasz, oferuje wiele zalet, o których powinieneś wiedzieć.


Skalowalność: serwer NAS jest bardzo elastyczny i można go wyposażyć w jeden lub więcej dysków twardych, co zwiększa jego skalowalność. Jedyne limity są ustalane przez portfel użytkownika. Dla portfela, jeśli chcesz go trochę poprawić, odpowiednie są również gry z kasyn online. Istnieje wiele odmian pod tym względem i możesz szybko znaleźć grę, która Ci odpowiada. Metody płatności są również bezpieczne i możesz również otrzymać jeden lub drugi bonus.

Kontrola: W przeciwieństwie do systemów chmurowych, użytkownik serwera NAS ma całkowitą kontrolę nad swoim urządzeniem. Tylko on może zdecydować, które dyski twarde i jakie oprogramowanie ostatecznie zastosować, aby dostosować serwer do własnych potrzeb.

Bezpieczeństwo: Kolejną zaletą serwera NAS, której nie należy lekceważyć, jest bezpieczeństwo danych. Są one przechowywane na serwerze, który należy do użytkownika i dlatego nie jest obsługiwany przez Google, Microsoft lub Apple, jak to często ma miejsce. Dzięki bezpiecznym hasłom i odpowiednim środkom ostrożności dane mogą być przechowywane na serwerze NAS, a dostęp z zewnątrz zwykle nie jest możliwy.



Należy przestrzegać własnych wymagań

Zalety serwera NAS zawsze zależą od potrzeb użytkownika. Serwer NAS ma sens tylko wtedy, gdy ma służyć jako uniwersalna pamięć masowa. Taki serwer jest szczególnie odpowiedni, jeśli chcesz go używać do przechowywania nieustrukturyzowanych danych na poziomie plików. Może na przykład służyć jako zamiennik przestarzałego serwera plików, ponieważ nie wszystkie systemy NAS obsługują uprawnienia NTFS.

Technologie takie jak NAS lub SAN mogą być wykorzystywane do rozproszonego przechowywania danych. Wiele serwerów jest podłączonych do wspólnego systemu pamięci masowej. Na przykład klastry przełączania awaryjnego korzystają ze współdzielonej pamięci masowej, dzięki czemu wszystkie tak zwane węzły w klastrze mogą uzyskiwać dostęp do tych samych danych. Serwer NAS może być również bezproblemowo używany jako cel kopii zapasowych, o ile aplikacja do tworzenia kopii zapasowych nie wymaga przechowywania opartego na blokach.


Wady serwera NAS, które również należy wziąć pod uwagę

Podczas korzystania z serwera NAS należy wziąć pod uwagę pewne wady, na przykład wydajność. Połączenie sieciowe jest często wąskim gardłem wydajności w systemach NAS i może prowadzić do tego, że maszyny wirtualne osiągają jedynie niską wydajność. Ważne jest, aby połączenie sieciowe i ograniczenia wydajności systemu NAS były zawsze brane pod uwagę przed użyciem go jako miejsca przechowywania maszyn wirtualnych lub nawet różnych baz danych.

Serwery NAS dla małych i średnich firm są często dostarczane z kartą sieciową (NIC), kontrolerem pamięci masowej i, co nie mniej ważne, z zasilaczem. Chociaż to urządzenie można skonfigurować tak, aby wytrzymało awarię dysku twardego, jeśli inny komponent ulegnie awarii, sam system przestanie działać. W przeciwieństwie do tego korporacyjny serwer NAS obejmuje nadmiarowe zasilacze, nadmiarowe karty sieciowe oraz funkcję replikacji umożliwiającą kopiowanie wszystkich danych do systemu dodatkowego.

Podsumowując, serwer NAS oferuje wiele zalet, z których nie można się wyśmiewać, takich jak możliwa skalowalność, kontrola i oczywiście bezpieczeństwo. Aby móc w pełni wykorzystać zalety, należy jednak wziąć pod uwagę również wady, w szczególności problemy z wydajnością i redundancją przy korzystaniu z systemów NAS są niezwykle istotne.