- Dziękujemy wam bardzo, kończymy nasz finał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Cześć, siema! - krzyczał na zakończenie Jurek Owsiak

Jeszcze przed północą odbyła się Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców - jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w czasie Finału WOŚP. Za złotą kartę telefoniczną z numerem 1 firma EUCO zapłaciła 50 tysięcy złotych. Anonimowy darczyńca podarował natomiast 100 tysięcy złotych za złote serduszko.
Jak poinformował rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies ponad 5 mln zł udało się zebrać dzięki zbiórkom elektronicznym. Zachęcił, żeby brać udział w aukcjach internetowych. Przypomniał, że wystawiać nowe przedmioty można do końca stycznia, a ostatnie aukcje zakończą się dopiero 14 lutego.
- Ludzie wspaniale grają pod każdą szerokością geograficzną - mówił Jurek Owsiak podczas wieczornej konferencji. Zapowiedział też, że dziś o 15 odbędzie się konferencja prasowa, na której wstępnie podsumuje on 22. Finał.
O godzinie 20 w całym kraju wystrzeliły "Światełka do nieba" - pokazy fajerwerków, które od kilku lat są stałym elementem imprez organizowanych w ramach Finału WOŚP.
W zeszłym roku podczas 21. Finału WOŚP zebrano w sumie ponad 50,6 mln zł.
Policja: Spokojny Finał WOŚP. Odnotowaliśmy 45 incydentów
22. Finał WOŚP przebiegł spokojnie. Jak poinformował wieczorem rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski w całym kraju w związku z kwestami doszło do 45 incydentów.
Z informacji KGP wynika, że do godziny 21.30 podczas kwest WOŚP odnotowano w kraju 45 incydentów. Zgłoszenia dotyczyły głównie kradzieży lub uszkodzenia puszek. Zdarzały się też pojedyncze przypadki wyciągania ze skarbonek WOŚP pieniędzy przez samych kwestujących.
- Do jednostek policji doprowadzono 25 osób, zatrzymano 15. Zagubiono osiem identyfikatorów, z czego jeden udało się odnaleźć. Jedna z interwencji dotyczyła zasłabnięcia wolontariusza - była to osoba nietrzeźwa i pod wpływem środków odurzających - poinformował Sokołowski.
- Biorąc pod uwagę, że pieniądze zbiera ponad 120 tys. osób, to oceniamy, że kwesta przebiega bezpiecznie i spokojnie - dodał.
Nad bezpieczeństwem podczas Finału czuwało kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Zeszłoroczna kwesta też przebiegła spokojnie. W całym kraju doszło do 39 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP.22.
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - dla dzieci i seniorów
Oficjalnie Finał WOŚP pod hasłem "Na ratunek" rozpoczął się w niedzielę rano w studio telewizyjnym TVP w Warszawie. - Po raz 22. zapraszamy wszystkich Polaków, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, aby zrobić coś niezwykłego, aby być ze sobą razem, aby pokazać coś, co nazywamy "made in Poland", o czym także mówimy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tego dnia razem zbierać pieniądze, które później zamienimy na niezwykły sprzęt, który będzie służył dzieciom, ale także dorosłym - powiedział Jurek Owsiak.
Przez Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie trwał koncert, podczas którego wystąpiło kilkanaście zespołów m.in.: Audiofeels, Kamil Bednarek, Hunter, Oddział Zamknięty oraz Piersi. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja z serduszkiem Orkiestry. WOŚP wsparła Anna Komorowska, która wolontariuszy spotkała podczas spaceru z psem w Parku Agrykola. Prezydentowa wrzuciła do puszki dwa banknoty i poprosiła o dwa serduszka WOŚP – dla siebie i męża. Mówiła, że Bronisław Komorowski nie mógł jej towarzyszyć z powodu kontuzji nogi.
Orkiestra grała także w Chorzowie na Śląsku, gdzie około 200 wolontariuszy uszyło z kilkudziesięciu fragmentów materiału olbrzymie serce, w którego centrum jest wielka biało-czerwona flaga. Serce ma powierzchnię ok. tysiąca metrów kwadratowych. Jego środek tworzy tzw. sektorówka, czyli wielka flaga podarowana przez Stadion Śląski. Do zszycia całości zużyto ok. 400 szpulek nici i 200 igieł.
W Krakowie na Rynku Głównym u stóp pomnika Adama Mickiewicza stanęła blisko dwumetrowa, największa w Polsce skarbonka w kształcie serca. Została wykonana z superwytrzymałych kompozytów i ozdobiona przez artystę Jerzego Rojkowskiego. Z okazji finału WOŚP Mickiewicz został nietypowo "ubrany" – w pomarańczowe kapoki ratunkowe, bo podczas tegorocznego Finału WOŚP ma nawiązywać do tematyki morskiej.
W Gdańsku pieniądze na rzecz WOŚP można było wrzucać na Targu Węglowym, gdzie ustawiono wielką skarbonkę, przypominającą największą w Polsce latarnię morską. Środki zbierano także w trzech zabytkowych tramwajach, pasażerowie zamiast biletu wrzucają dowolne datki do puszek. Na aukcjach WOŚP w Gdańsku można wylicytować m.in. sesję zdjęciową z Lidią Popiel oraz plakaty z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" z autografami Andrzeja Wajdy i Roberta Więckiewicza.
We Wrocławiu wolontariusze WOŚP rozpoczęli kwestowanie tuż po północy. Wówczas w trasę po mieście z centrum wyruszył specjalny tramwaj w barwach WOŚP. Wrzucając datek do puszki można było nim podróżować bez biletu. Na wrocławskim Rynku można było podziwiać zabytkowe samochody i motocykle.
W internecie trwa ok. 18 tys. aukcji internetowych na rzecz WOŚP. Wśród nich można znaleźć zdjęcie z podpisami m.in. Dalajlamy XIV, b. prezydenta Lecha Wałęsy oraz amerykańskiej aktorki Sharon Stone, zrobione przez fotoreportera PAP podczas szczytu noblistów, który odbył się w ubiegłym roku w Warszawie.
Krajowy konsultant ds. chirurgii dziecięcej prof. Piotr Kaliciński poinformował, że za zebrane w ramach 22 Finału WOŚP pieniądze fundacja kupi m.in. sprzęt diagnostyczny dla oddziałów medycyny ratunkowej, żeby dzieci po urazach miały szybko postawioną diagnozę.
Prezes Fundacji WOŚP prof. Bohdan Maruszewski zapewnił, że fundacja kupuje wyłącznie sprzęt najnowocześniejszy i najwyższej jakości. - My nie musimy się tłumaczyć, liczby mówią same za siebie – przekonywał, mówiąc o tysiącach urządzeń w całej Polsce, które kupiła WOŚP.