[align=center]

Trzeba zmusić Polaków do aktywności.

Organizacje zrzeszające pracodawców biją na alarm. Jeżeli szybko nic się nie zmieni w systemie wypłat zasiłków dla bezrobotnych, budżet państwa czekają kłopoty.

Co proponują? Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w "Białej Księdze" postuluje skrócenie maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do 6 miesięcy.

W pierwszych trzech miesiącach zasiłek byłby wyższy, a w kolejnych trzech niższy. Jego wysokość byłaby powiązana z indywidualnym średnim miesięcznym wynagrodzeniem danej osoby w ostatnim roku pracy przed rejestracją w urzędzie pracy.

Lewiatan postuluje również uzależnienie wypłaty zasiłku od aktywnego poszukiwania pracy i mocniejsze wsparcie dla osób bez pracy w powiatach o stopie bezrobocia przekraczającej 150 proc. przeciętnej w kraju.

W pierwszych 3 miesiącach wysokość zasiłku powinna być równa 25 proc. wynagrodzenia minimalnego plus 15 proc. wynagrodzenia indywidualnego. A w kolejnych 3 miesiącach 15 proc. wynagrodzenia minimalnego plus 15 proc. wynagrodzenia indywidualnego.

Stopa zastąpienia, czyli relacja zasiłku do zarobków danej osoby z ostatnich 12 miesięcy, spadnie wówczas dla osób z długim stażem pracy i wynagrodzeniem nie wyższym niż dwukrotność wynagrodzenia minimalnego.

Stopa zastąpienia dla osób otrzymujących wynagrodzenie minimalne będzie równa 40 proc. w pierwszych 3 miesiącach i 30 proc. w kolejnych miesiącach pobierania zasiłku.

Dla osób z zarobkami bliższymi średniej stopa zastąpienia nieznacznie podniesie się, jednak takie osoby i tak przeciętnie krócej poszukują nowej pracy.

Celem tych zmian jest zmniejszenie wydatków na zasiłki dla bezrobotnych, aby umożliwić zwiększenie nakładów na aktywizację zawodową bezrobotnych, wzmocnienie motywacji do poszukiwania pracy, usunięcie zachęt, dla osób faktycznie nieposzukujących pracy albo pracujących w szarej strefie, do rejestrowania się jako bezrobotny wyłącznie po to, żeby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, zastępca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Według danych GUS, czas poszukiwania pracy w Polsce waha się od 4 do 6 miesięcy, choć średni czas poszukiwania pracy przekracza 10 miesięcy ze względu na osoby bezrobotne długotrwale czyli powyżej 24 miesięcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek przysługuje przez okres od 6 do 12 miesięcy po spełnieniu wymogów określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obowiązująca definicja bezrobotnego powoduje, że w ostatniej dekadzie maksymalnie co piąty bezrobotny miał prawo do zasiłku.[/align]