[align=center]

Nauczyli małpy sterować avatarem. Połączenie mózg-maszyna

Dzięki nowoczesnym egzoszkieletom sparaliżowani ludzie dostaną nie tylko możliwość nieskrępowanego poruszania się, ale i czucia - przekonują naukowcy, którzy stworzyli pierwszy funkcjonalny interfejs mózg-maszyna.

Nauczono małpy sterować wirtualną kończyną jedynie za pomocą myśli. W najnowszym wydaniu magazynu "Nature" opisano proces uczenia pary małp rezusów kontrolowania wirtualną ręką.


Eksperyment w ośrodku Duke Center for Neuroengineering udał się. Małpy nie tylko manipulują przedmiotami na ekranie komputera, ale i odczuwają ich różne powierzchnie. Wszystko za pomocą sygnałów elektrycznych idących z mózgu małpy do komputera i w drugą stronę.

To pierwsza na świecie demonstracja interfejsu mózg-maszyna-mózg, ustanawiająca bezpośrednie, dwukierunkowe łącze między mózgiem a wirtualnym ciałem - mówi CBS dr Miguel Nicolelis, neurobiolog na Duke University Medical Center.


Urzeczywistnia się tym samym fantazja filmowców. Bo technologia ta przeniesiona na ludzi przypominać ma w działaniu np. sztuczną rękę Luke'a Skywalkera z filmu "Gwiezdne Wojny".

Dr Nicolelis pracuje już z Uniwersytetem Technicznym w Monachium nad prototypem. Jego cel? W 2014 roku całkowicie sparaliżowane dziecko w egzoszkielecie ma kopnięciem piłki rozpocząć Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii.[/align]