Chociaż sytuacja jest lepsza niż kilka lat temu, to i tak nadal na polskich ulicach straszą całe tabuny brudnych aut. Nie tylko nie najlepiej świadczy to o właścicielach takich pojazdów, ale także negatywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego - przecież dokładne mycie samochodu to nie tylko kwestia estetyki!

Zabrudzone szyby, lusterka i reflektory ograniczają nasze pole widzenia, co może w efekcie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Warto więc poświęcić trochę czasu i umyć auto porządnie, zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Pamiętać przy tym jednak musimy, że robiąc to nieumiejętnie lub używając do tej czynności niewłaściwych narzędzi możemy bezpowrotnie zniszczyć nasz samochód!

Myjka ciśnieniowa


Myjka ciśnieniowa jest praktycznie niezbędna, by porządnie wymyć karoserię. Oczywiście można szarpać się ze zwykłym wężem ogrodowym, ale zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w myjkę, która jest znacznie bardziej skuteczna. Dodatkowo, zazwyczaj do zestawu będzie miała dołączone końcówki do szorowania auta.

Ceny myjek ciśnieniowych do użytku domowego zaczynają się od około 250 złotych.

Szczotka obrotowa


Gdybyś jednak uznał, że wolisz myć samochód wężem, nie zapomnij o obrotowej szczotce. Tę przyczepia się za pomocą szybkozłączki, a pod wpływem ciśnienia wody włosie jest wprawiane w ruch obrotowy. Dzięki temu brud łatwiej schodzi.

Cena - około 100 złotych.

Lanca do mycia podwozia


Podwozie także wypada wymyć od czasu do czasu. Do tego służą specjalne lance, do których podłączana jest woda. Sam gadżet posiada trzy koła, dzięki którym łatwiej dotrzeć strumieniem wody do trudno dostępnych miejsce. Urządzenie jest tak wyprofilowane, aby bez problemu dostać się do podwozia każdego modelu samochodu.

W zależności od modelu cena waha się od 100 do kilkuset złotych.

Zestaw do mycia


Zanim zaczniesz bezmyślnie chlapać wodą, zastanów się czy masz odpowiednie akcesoria do mycia. Przydatna niezwykle jest szczotka na długim kiju, dzięki której bez problemy umyjesz dach. Przydatny okaże się także odpowiedni szampon, którym namydlisz karoserię.

Odkurzacz bezprzewodowy


Przenośne odkurzacze mają mniejszą moc ssania niż ich domowe odpowiedniki, a do tego w trakcie bezprzewodowej pracy szybko się rozładowują. Mają jednak jedną podstawową zaletę - dzięki niewielkim rozmiarom są w stanie dotrzeć w nawet najtrudniej dostępne zakamarki samochodowego wnętrza. Jest to na pewno wygodniejsze rozwiązanie, niż ciągnięcie standardowego odkurzacza z domu do garażu.

Proste odkurzacze ręczne kupić możemy już za 100 złotych, natomiast bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet 10 razy tyle.

Generator jonów


Pozornie powietrze w samochodzie jest czyste, w praktyce pewnie nawet nie pamiętasz kiedy czyściłeś filtry klimatyzacji - a ta już sama w sobie wysusza powietrze. Dlatego, jak już posprzątasz auto zadbaj także o powietrze, uzdatnij je. Nawilż, oczyść i wypuść jony, tak byś oddychał powietrzem dobrej jakości.

Najtańsze modele kupić można już za 10-20 złotych.

Gąbka do owadów


Nie ma takiego urządzenia ani takiego ciśnienia, które dałoby sobie radę z owadami na masce - te trzeba wyszorować ręcznie. Dlatego przydatna może okazać się z pozoru zwykła gąbka. Ma specjalną strukturę, dzięki której jest na tyle twarda by zdrapać muchy, komary, osy i inne trupy owadów, ale przy tym jest także wystarczająco miękka, by nie szorować lakieru.

To najtańszy przedmiot w naszym zestawieniu - gąbkę kupimy już za kilka złotych.

Szczotka do felg


To kolejny element naszego auta, którego nie da się domyć na odległość. Praktycznie nic, poza naszymi rękoma nie umyje dobrze felg. Przydatne do tej czynności szczotki są odpowiednio wycięte, dzięki czemu sięgają w każdą szczelinę i nie rysują aluminium.

Cena - około 20 złotych.

Polerka samochodowa


Gdy karoseria jest już czysta, czas by zaczęła jeszcze błyszczeć. Ten efekt pomoże nam osiągnąć ręczna polerka samochodowa, przeznaczona do używania z odpowiednią pastą. Przetrze zmatowienia i poradzi sobie także z rysami na lakierze. Po polerowaniu, samochód powinien wyglądać prawie jak nowy.

Ceny polerek zaczynają się od około 150 złotych.

Niewidzialna wycieraczka


To jedne z niewielu chemicznych preparatów samochodowych, które naprawdę działają. Płyn ten należy rozprowadzić po przedniej szybie, po jej uprzednim umyciu. Na tafli powstaje wtedy "filtr", po którym deszcz spływa szybciej i bardziej klarownie. Dzięki temu podczas jazdy mamy lepsze pole widzenia.

Cena waha się od 10 do 40 złotych.